Bezpieczny powrót do domu po sylwestrze

Bezpieczny powrót do domu po sylwestrze

Ostatni dzień w roku większość z nas spędza na imprezach sylwestrowych, nierzadko suto zakrapianych alkoholem. Powrót do domu dobrze jest zaplanować więc wcześniej, bez względu na to czy spędzamy Sylwestra w swoim mieście czy na wyjeździe.

Sylwester w mieście

Jeśli nie spożywasz alkoholu możesz wracać autem. Jeśli jednak masz zamiar się bawić, pijąc napoje wyskokowe to:

  • zamów taksówkę,
  • wróć komunikacją miejską.
  • bezpieczeństwo to podstawa, bądź odpowiedzialny.

Sylwester wyjazdowy

Jeśli spędzasz ten wieczór z dala od domu to zadbaj o strzeżony parking dla swojego samochodu lub postaw go na terenie hotelu czy domu gościnnego, w którym spędzasz wakacje zimowe. Fajerwerki, petardy i rzucane butelki z szampanem mogą uszkodzić samochód i zamienić ten wyjątkowy wieczór w koszmar.

Bądź odpowiedzialny

Nigdy nie siadaj za kierownicą po spożyciu alkoholu, bez względu na odległość jaką masz do pokonania. Okres bożonarodzeniowy i sylwestrowy to czas wzmożonych kontroli na drogach, wiele osób wybiera się wtedy na wypoczynek. Pamiętaj, że alkohol niebezpieczny jest również następnego dnia, nawet jeśli wydaje się, że już wyparował z organizmu. Jak sprawdzić czy możemy prowadzić?

  • na wielu komisariatach policji można bezpłatnie przebadać się alkomatem
  • w aptekach i sklepach drogeryjnych dostępne są jednorazowe testy na obecność alkoholu

Jeśli jesteś kierowcą to pamiętaj, że nawet niewielka ilość wypitego alkoholu może być tragiczna w skutkach. Aby dobrze się bawić zadbaj o nocleg niedaleko miejsca, w którym odbywać się będzie impreza sylwestrowa.

Powrót do domu

Pierwszy dzień stycznia to czas powrotu do domu, na drogach panuje wzmożony ruch, wszyscy wracają po wczasach spędzonych w górach czy nad morzem. By dojechać bezpiecznie, stosuj zasadę ograniczonego zaufania na drodze. Uważaj też na znaki drogowe i ograniczenia prędkości, w tym okresie szczególnie wzmożone są kontrole drogowe, a przecież mandat to nic fajnego.